czwartek, 24 lutego 2011

Poradnik Turysty: wady i zalety tanich linii lotniczych

Kiedy warto kupić bilet tanich linii lotniczych, a kiedy lepiej dopłacić? Przeczytaj i sam zdecyduj.

Od paru lat obserwujemy, jak rozpoczął się boom na "tanie bilety lotnicze", oferowane przez tanie linie, takie jak Ryanair, Wizz Air, Norwegian, Germanwings, EasyJet czy Sky Europe. Nie da się zaprzeczyć, że jest to rewelacyjna opcja dla pasażerów, dla których bilety regularnych linii lotniczych często są po prostu za drogie. Jednak jak mówi przysłowie: "Nie wszystko złoto, co się świeci". Tak samo jest z tanimi liniami lotniczymi. Nim zdecydujesz się kupić bilet lotniczy na przelot jedną tzw. "cheap airlines", zapoznaj się z naszym poniższym podsumowaniem, potem zdecyduj czy nie opłaci Ci się bardziej kupić bilet u liniowego przewoźnika, jak np. LOT czy Lufthansa.


Zalety tanich linii lotniczych


Bezpieczeństwo

Tanie linie są równie bezpieczne jak samoloty liniowe. Każdy pojazd jest regularnie kontrolowany i musi spełniać wszystkie, rygorystyczne normy, aby być dopuszczonym do lotu.


Tanie bilety

O ile rezerwacja dokonana jest z dużym wyprzedzeniem. Im bliżej daty wylotu, tym bilet staje się droższy.


Kiedy wybrać tanie linie lotnicze?


Tanie linie lotnicze są najlepszym wyborem jeżeli planujemy kilkudniowy urlop z małą ilością bagażu lub potrzebujemy biletów tylko w jedną stronę.

Wady tanich linii lotniczych

Cena biletu jest ceną netto

Cena biletu, którą widzisz na stronie nie zawiera opłat lotniskowych i serwisowych, itd. Opłaty te są bardzo różne. Końcowa opłata może być nawet 2-3 razy wyższa od ceny początkowej biletu.


Lotnisko daleko od miasta


Sprawdź na mapie jak daleko od centrum znajduje się lotnisko. Samoloty tanich przewoźników lądują zazwyczaj na własnych lotniskach, daleko od miasta. Oznacza to, że musisz się liczyć z dodatkową opłatą za przejazd do miasta.


Opłata za bagaż


U taniego przewoźnika za nadanie bagażu głównego płaci się oddzielnie. Koszt za 1 walizkę w 1 stronę to dodatkowy wydatek rzędu 40-65 zł.


Brak posiłku


Napoje i posiłek nie jest wliczony w cenę biletu lotniczego, a jedzenie dostępne w menu w samolocie jest drogie.


Brak numeracji miejsc


Na bilecie lotniczym nie ma numeracji miejsc. Obowiązuje zasada: "Kto pierwszy, ten lepszy!"


Priority boarding/Speedy Boarding


I wada i zaleta. Za dodatkową opłatą (zazwyczaj ok.5 -10euro/1 stronę) możesz dokupić opcję "pierwszeństwa przy wejściu do samolotu", co z racji nienumerowanych siedzeń jest z pewnością korzystne. Unikniesz długiej kolejki i tłoku przy wejściu na pokład samolotu. Niestety nigdy nie wiesz, ile osób zdecydowało się na priority boarding. Jeżeli w samolocie jest mało pasażerów, bilet pierwszeństwa jest zbędny, lecz jeśli zależy Ci np. na miejscu przy oknie bądź w określonej części samolotu. Wtedy to powinieneś skorzystać z tej opcji.


Nierozkładane siedzenia


Koszmar dla osób z klaustrofobią. Na szczęście niektóre z linii jak EasyJet, posiadają rozkładane fotele.


Więcej miejsc siedzących, niż w samolotach liniowych


Większość tanich przewoźników montuje z przyczyn ekonomicznych więcej i gęściej wstawionych koło siebie siedzeń.


Opłata za kartę kredytową


Sprawdź dokładnie czy przy kupnie biletu nie masz żadnych ukrytych opłat. Niektóre z linii pobierają dodatkowe parę euro przy płaceniu za bilet kartą kredytową.


Restrykcyjne przestrzeganie zasad


Tanie linie muszą na siebie zarabiać. Nie licz więc na pobłażliwość pani przy stanowisku odpraw. Jeżeli się spóźnisz na lotnisko, twój bagaż jest nawet o 1 kg za ciężki lub masz więcej niż jeden bagaż podręczny (dodatkowa reklamówka lub laptop, liczy się jako kolejny bagaż), będziesz musiał dopłacić. I to słono. 1 kg nadbagażu = 40-60 PLN


Rozmiar bagażu podręcznego


Tani przewoźnicy mają własne normy co do wielkości i wagi bagażu podręcznego. Standardowy rozmiar to ok. 55cm x 40cm x 20cm, waga: 8-10 kg. Przy stanowisku odprawy bagażowej znajdziesz przygotowany miernik na bagaż. Jeżeli twoja walizka się na niego nie zmieści, będziesz musiał nadać bagaż jako główny, a to kolejna opłata rzędu ok. 20 euro w jedną stronę.


Opóźnione loty


Często zdarza się, że samoloty tanich przewoźników się spóźniają lub są odwoływane. Dlatego jeżeli planujesz lot z przesiadką radzimy zastanowić się nad kupnem biletu u przewoźników tradycyjnych.


Brak biletów łączonych z regularnymi liniami


Ważne, jeżeli nie masz bezpośredniego lotu. Tanie linie lotnicze nie uznają lotów łączonych jak regularni przewoźnicy. Oznacza to, że jeżeli twój samolot się spóźni i nie zdążysz na następny, to nie jesteś upoważniony do rekompensaty i twój bilet przepada.


Wentylacja


Słaby odpływ powietrza. Gdy samolot jest pełny lub przy dłuższych lotach można czuć duży dyskomfort.


Nieuprzejmość staffu


Nie licz na śliczne, uśmiechnięte i pomocne stewardesy. Niestety...

tanie latanie

Przykład rozpiski ceny biletu z taniej linii lotniczej.

- opłata za 1 bagaż główny do 15kg 63 zl x 2 strony (opcjonalne)

- odprawa online (opłata obowiązkowa)

- Priority Boarding czyli Pierwszeństwo wejścia 16,80 zł

Pamiętaj to, że tanie linie mają rzeczywiście sporo wad, nie oznacza to że każdy przelot będzie dla Ciebie koszmarem. Jednak przed kupnem biletu warto spojrzeć na powyższą tabelę, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, nieoczekiwanych kosztów i rozczarowania.

Najpopularniejsze tanie linie lotnicze:

--
Stopka

Kup bilet lotniczy on-line


Nowoczesny Portal Turystyczny

planynawakacje.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz