wtorek, 14 czerwca 2011

Bałtyk - najpłytsze morze świata

Typowe wakacje - morze, plaża i ciała wyciągnięte na gorącym piasku, w powietrzu czuć jod... Jak okiem sięgnąć aż po horyzont błękitna tafla morza... A czy będąc tam i odpoczywając przyszło Wam kiedyś do głowy dowiedzieć się czegoś więcej o Morzu Bałtyckim?

Bowiem Bałtyk jest dość nietypowym akwenem. Jest jak na morze bardzo płytki, o średniej głębokości zaledwie 52m, podczas gdy głębokość Morza Czarnego sięga nawet do 1149m.


Także zasolenie Bałtyku jest niewielkie w porównaniu z oceanem - wody powierzchniowe -7,5% a ocean -36,6%! Jest to spowodowane faktem, iż jest to morze śródlądowe, połączone z sąsiednim Morzem Północnym jedynie płytkimi i wąskimi cieśninami, które utrudniają dopływ słonych wód oceanicznych.


"Morza szum... ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew..." No właśnie - fale, nieodzowny element krajobrazu morskiego. Czynnikiem głównym powstawania fal jest wiatr - tarcie przemieszczających się mas powietrza o powierzchnię wody. Największa fala zaobserwowana na Bałtyku wynosi 5m, a długość 60m.


To najsłodsze morze świata nie jest tylko zbiornikiem pozbawionym życia, lecz siedliskiem wielu ryb, ssaków i skorupiaków. Niestety foczki i morświny są rzadkością w tych wodach, jednak ruszyły już programy mające na celu zwiększenie ich populacji, trzymamy kciuki!


Jednak najcenniejszą pamiątka jaką zazwyczaj przywozimy znad morza, jest bursztyn.


Powstał on z żywicy drzew porastających kiedyś obecny obszar Bałtyku. Do najciekawszych okazów bursztynów zaliczamy, te które zamknęły w sobie okruszki życia (pająki, muchy, motyle itp.)


Po tej krótkiej lekturze, spakowani i gotowi do drogi nie zapomnijcie przysłać pocztówki.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz