1. Euro Gusto w Tours/Francja.
Francuski festiwal organizowany jest przez Slow Food International co dwa lata. Jego największa atrakcja to "Europejski Salon Gastronomiczny", gdzie na stoiskach regionalnych producentów oferowane są tradycyjne specjały z Francji i całej Europy. Miłośnicy kulinariów będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach edukacyjnych oraz panelach dyskusyjnych, jak i poznać dawno zapomniane techniki wytwarzania żywności.
2. Praski Festiwal Jedzenia w Pradze/Republika Czeska.
Największe wydarzenie kulinarne w kraju naszych południowych sąsiadów. Festiwal pełen jest pokazów gotowania i sztuki barmańskiej. Elementem odróżniającym czeską imprezę od innych festiwali kulinarnych są z pewnością warsztaty na temat łączenia różnych gatunków piwa i potraw.
3. Festiwal Owoców w Woodstock/USA.
Trwająca przez cały tydzień impreza jest ucztą dla fanów zdrowej żywności, owoców i spędzania czasu na łonie natury. W jej programie znajdziecie pokazy przygotowywania surówek i sałatek, warsztaty komponowania soków, dyskusje, wykłady naukowe na temat wpływu pokarmów na ludzkie zdrowie oraz wiele więcej.
4. Slow Fish w Geniu/Włochy.
Włoski festiwal kulinarny poświęcony jest żywności pochodzącej z wód morskich. Wydarzenie to oddaje hołd włoskiej tradycji rybołówstwa poprzez takie inicjatywy jak degustacje pod okiem przewodnika w trakcie Warsztatów Smaku, pokazy w Teatrze Smaku, możliwość debaty z ekspertami w trakcie Warsztatów Wody oraz wiele innych imprez edukacyjno-rozrywkowych ściśle związanych z rybołówstwem.
5. Festiwal Dobrego Smaku w Łodzi.
Działania festiwalowe odbywają się w 3 strefach: Konkurs na najlepszą Restaurację Festiwalową, Szkoła Dobrego Smaku i Kulinarna gra miejska. Każda edycja tego wyrafinowanego festiwalu kulinarnego poświęcona jest odrębnemu tematowi żywieniowemu.
6. Czas Dobrego Sera w Lidzbarku Warmińskim.
Doskonała okazja by poznać smak i bogactwo polskich serów zagrodowych. Festiwal trwa trzy dni i jest wypełniony po brzegi warsztatami, degustacjami i konkursami. Goście będą na żywo obserwowali jak wytwarzany jest twaróg, oscypek czy mozzarella.
7. Festiwal Smaku w Grucznie.
Impreza odbywa się co roku w sierpniu i jest bardzo popularna wśród pasjonatów kulinariów z całego kraju, w tym wielu znanych restauratorów oraz dziennikarzy kulinarnych. Na program festiwalu składają się: wystawy podzielone na 8 obszarów tematycznych, konkursy oraz degustacje.
Festiwale kulinarne to stosunkowo nowy rodzaj imprezy. Organizatorzy z każdą kolejna edycją starają się rozbudowywać formułę swoich kulinarnych spotkań. Imprezy te mają wiele walorów edukacyjnych i rozrywkowych. Wszystkich z was, którzy jeszcze nie odwiedzili żadnego festiwalu kulinarnego zapraszamy do lektury materiałów dostępnych w Internecie. Zdziwicie się ile tego typu wydarzeń organizowanych jest w waszej okolicy.
--Stopka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz