niedziela, 9 października 2011

Zabytki Bułgarii – Czerepiszki Monastyr

Autor: b_baczek 2 października 2011
Bułgaria to kraj o niezwyklej i ciekawej historii, fascynujący przepięknymi górami, które oferują liczne interesujące miejsca do zwiedzenia. Jednym z takich miejsc jest Monastyr Czerepiszki położony w górach Stara Płanina, 30 km od Wracy na trasie Vidin – Botewgrad – Sofia, na przełęczy Iskyrsko Defile.
Decydując się na zwiedzanie monastyru i jego najbliższych można skorzystać z oferty noclegowej samego monastyru, dzięki czemu mamy zagwarantowane tanie noclegi. Od 2006 roku klasztor oferuje wyżywienie i zakwaterowanie dla turystów. Za umiarkowaną cenę można spędzić tutaj noc w pokojach 3, 4 lub 6-osobowych.

Monastyr został wybudowany pod koniec XIV wieku nad rzeką Iskar, a jego fundatorem był ostatni władca Drugiego Carstwa Bułgarskiego (1185–1396), Iwan Sziszman, który ścigany przez Turków, znalazł schronienie w pobliskich jaskiniach (stąd też ich nazwa „Sziszmanowi peszteri”). Natomiast nazwa monastyru wywodzi się od słowa „czaszka”- po ostatniej bitwie Sziszimana z Turkami w okolicy przez długi czas poniewierały się ludzkie czaszki.

Klasztor był niejednokrotnie niszczony, ale zawsze go odbudowywano. Wiek XVI to okres, w którym obiekt stał się centrum kulturalno – edukacyjnym renesansu bułgarskiego. Mieszkali tu i tworzyli tacy artyści jak Aleko Konstantinov czy Ivan Vazow.

Najcenniejszymi eksponatami monastyru są Ewangelia Czerepiska w ozdobnej złotej oprawie i ręcznie tkana „płasztenica” pod którą przechodzą wierni podczas procesji wielkanocnej, a także akt fundacyjny z XIV wieku, cenne księgi, piękne stare ikony oraz średniowieczna broń i naczynia. Rzeźbiony ikonostas wykonali mistrzowie szkoły triawneńskiej, a freski i ikony malowano od XVI do XIX wieku.

Zespół klasztorny składa się z cerkwi, paraklisu i cerkwi grobowej, są też domy zakonników, między innymi Raszidowa kyszta, zbudowana i podarowana klasztorowi przez Turka w podzięce za uratowanie córki. W dolinie widoczne są pozostałości murów obronnych pochodzące z okresu panowania rzymskiego.

Artykuł pochodzi ze strony www.artykuly.net.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz