28 styczeń 2011
Autor: tomek87
Zwyczaje w krajach arabskich
Dopiero podczas takiej podróży człowiek ma szansę poznać prawdziwe oblicze danego kraju. Kontakty z tubylcami są niezwykle intensywne. Przecież często tacy turyści wydają się zagubieni i nie mogą odnaleźć miejsc, które chcieliby zwiedzić. Najczęściej właśnie wtedy można poznać jacy dokładnie są ludzie w danym kraju. Czy są pomocni czy raczej nie chcą mieć z turystami nic wspólnego.
Kraje arabskie wbrew złej opinii są zamieszkiwane przez zwykłych ludzi, którzy chętnie przyjmują pod swój dach obcego. Gdzie przy szklaneczce niezwykle słodkiej i aromatycznej herbaty będą starali się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Jeśli turysta okaże się bardzo otwarci, bardzo prawdopodobnym jest, że zostanie zaproszony na kolację. Nie wolno w takich sytuacjach udzielić odpowiedzi odmownej, gdyż obraziłoby to bardzo gospodarza.
Po tradycyjnej kolacji, najczęściej następuje rytuał, który jest bardzo przestrzegany i niezwykle istotny dla mieszkańców krajów kultury arabskiej. Mianowicie gospodarz wyciąga fajkę wodną, którą nabiwszy jakimś rodzajem aromatycznego tytoniu. Po czym gdy już rozpali węgielki następuje rytuał podawania sobie fajki od jednej osoby do drugiej. Tutaj również nie wolno powiedzieć nie. To jeszcze większa obraza dla gospodarza niż odmowa kolacji.
Szisza nabijana jest najczęściej tytoniem wymieszanym z miąższem owocowym. Owoce mogą być przeróżne. Mogą być to jabłka, migdały, pomarańcze, banany. Wszystko co tylko mogło kiedykolwiek przyjść producentom tytoniu do głowy. Dzięki właśnie owemu wzmożonemu ruchowi turystycznemu fajki wodne zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Pali się już je praktycznie wszędzie. Nawet w Polsce powstają lokale, gdzie fajka wodna to podstawowy element wyposażenia. Bardzo modne jest wyjście do pubu ze znajomymi i swobodne palenie aromatycznego tytoniu.