czwartek, 11 sierpnia 2011

Polskie wybrzeże - Trzęsacz

Trzęsacz to najmniejsza ale jednocześnie najstarsza miejscowość w Gminie Rewal, położona na stromym klifowym brzegu morskim.

Główną atrakcją tej miejscowości są słynne ruiny kościółka z przełomu XIV i XV w. znane już nie tylko w Polsce ale niemal całej Europie.

Najstarsze zapiski o kościele w Trzęsaczu pochodzą z kronik parafialnych z 1313 r. Świątynia ta, pierwotnie drewniana potem murowana znajdowała się w środku wsi, w odległości  ok. 1800 m od brzegu morskiego. Z historycznych zapisów wiadomo, że kościół w Trzęsaczu miał 20 m długości, dzwonnicę z trzema dzwonami i pięcioboczne prezbiterium.

Z biegiem lat  morze coraz bardziej wdzierało się w głąb lądu. W 1750 r. odległość od urwiska wynosiła już tylko 53 m, a w 1820 r. tylko 13 m. W 1811 roku zaprzestano pochówku zmarłych na przykościelnym cmentarzu, a 2 sierpnia 1874 roku zostało odprawione ostatnie nabożeństwo. Wyposażenie kościoła przeniesiono do katedry w Kamieniu Pomorskim.

Pierwsza ściana kościoła runęła do morza w 1901 r. Od tego momentu obserwowano już tylko, jak żywioł morski systematycznie pochłania kolejne części świątyni. Ostatnie osunięcie się pozostałości ściany zachodniej i fragmentu ściany południowej zanotowano w 1994 r. podczas intensywnych sztormów na Bałtyku. Do naszych czasów przetrwał ostatni już fragment kościoła- część ściany południowej,  którą można podziwiać z platformy widokowej, znajdującej się na wysokości 20 m n.p.m. lub z brzegu morskiego.

Dzięki staraniom lokalnych władz udało się w 2001 r zabezpieczyć ruiny kościółka gotyckiego by ten symbol odwiecznego zmagania się człowieka z siłami natury przetrwał dla następnych pokoleń.

Idąc w głąb lądu zobaczymy neogotycki kościół z drugiej polowy XIX w. niedawno odbudowany ze zniszczeń wojennych, w którym można podziwiać zabytkowy ołtarz drewniany, ocalały ze starego kościoła gotyckiego  na klifie. Ta odrestaurowana świątynia stała się miejscem spotkań kulturalnych, w którym  odbywają się koncerty organowe. Jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej, podczas którego występują najsłynniejsi wirtuozi z Polski i zagranicy.

W południowej części  miejscowości znajduje się zabytkowy obiekt zespół pałacowo-folwarczny z XVIII i XIX wieku z przypałacowym parkiem założonym 200 lat temu.

Trzęsacz, ze swą wielowiekową historią i bogatą bazą turystyczną to atrakcyjna, dynamicznie rozwijająca się miejscowość wypoczynkowa, spełniająca oczekiwania najbardziej wymagających turystów.

--
Stopka

Autor: Bietka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz