czwartek, 19 maja 2011

Rzym wieczne miasto - Fori Imperiali

Fori Imperiali Ekonomiczny i polityczny rozwój państwa rzymskiego i będący jego skutkiem coraz większy ruch na Forum sprawiło, że przestało ono wystarczać na potrzeby miasta. Brakowało miejsca na wznoszenie dalszych budowli.

Budowę drugiego Forum rozpoczął Cezar pod koniec okresu Republiki. Rozpoczął od Forum Julium, które znajduje się niedaleko Pola Marsowego. Później zbudowano jeszcze Forum Augusta, Forum Wespazjana, Forum Nerwy i Forum Trajana.

Zwiedzanie Fori Imperiali rozpoczynamy z Placu Weneckiego. Idąc w lewą stronę po chwili znajdziemy się na placu przy Forum Trajana, na którym wznosi się renesansowy kościół Santa Maria di Loreto, a obok osiemnastowieczny kościół Santissimo Nome di Maria.

Przed nami rozpościerają się ruiny Forum Trajana, ostatnie z forów cesarskich. Na forum zachowała się Kolumna Trajana wysokości 40 m upamiętniające jego zwycięskie wyprawy przeciwko Dacji. Od 1587r. na szczycie kolumny znajduję się posąg Świętego Piotra wykonany z brązu. Wokół trzony kolumny biegnie spiralny fryz, na którym zostały przedstawione zwycięskie bitwy cesarza w Dacji. W podstawie kolumny została wydrążona grota grobowca, w której miały spocząć jego prochy. Obok widzimy zabytkowe ruiny Bazyliki Ulpia. Pozostałości po kolumnach świadczą o rozmiarach architektonicznych kompleksu, składającego się z pięciu naw. Dalej widzimy budynek Kramów Trajana mający trzy piętra sklepów. Na parterze w rozległej sali dokonywano wymiany pieniędzy.

Przechodzimy teraz do Forum Augusta. Wzniesiono go dla upamiętnienia bitwy pod Filipi w 42r p.n.e. podczas której zginęli zabójcy Cezara Brutus i Kasjusz.

Ze Świątyni Marsa Ultora zachowały się fragmenty niektórych kolumn oraz imponujących schodów.

Zbliżamy się do Forum Nerwy z 97r. n.e. łącząca Forum Romanum z Suburra i innymi forami. Wznosiła się na niej Świątynia Minerwy, z której pozostały fundamenty i dwie ogromne kolumny. Idąc dalej dochodzimy do Forum Wespazjana, z którego pozostały do naszych czasów jedynie resztki eksedry. Przed nią na ziemi leżą szczątki kolumny. Na fundamentach dawnej auli wznosi się dzisiaj kościół SS.Cosma e Damiano. W barokowym wnętrzu uwagę przykuwają mozaiki w apsydach, pochodzące z VI w.

Po drugiej stronie ulicy Fori Imperiali za pomnikiem Wiktora Emanuella II rozciąga się Forum Cezara, przed którym stoi jego brązowy pomnik. W centrum placu Cezar wzniósł w 46r. p.n.e. Świątynie Wenery Rodzicielki, od której utrzymywał, że pochodzi ród Juliuszów.

Dalej znajdują się ruiny Bazyliki Makcensjusza. Ta imponująca swymi rozmiarami konstrukcja była trzynawowa. Zachowały się z niej resztki prawej nawy, łuki nawy środkowej i jedna z absyd. Obok wznosi się kościół Santa Maria Nowa, którego początki sięgają X w. a na przestrzeni wieków wielokrotnie modyfikowany.

Dochodzimy teraz do Świątyni Wenery i Romy, wzniesionej przez Hadriana. Świątynia miała dwie absydy. Jedna poświęcona bogini Rzymu zwrócona była ku Forum, druga poświęcona Wenerze w stronę Koloseum.

Koloseum zamyka via dei Fori Imperiali.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz