piątek, 6 maja 2011

Sycylia - Palermo - Sztuka i Historia

Palermo jest stolicą Sycylii leżącą z boku słynnej doliny "Conca d'Oro" (Złota Muszla) otoczonej górami pokrytymi bujną roślinnością.

Jest to miasto o tysiącletniej historii, które w swoich zabytkach i wśród skarbów sztuki zachowało wspaniałe świadectwa cywilizacji zamieszkujących je ludów, które odcisnęły na tym mieście wyjątkowe piętno.

Obecność człowiek w Palermo sięga epoki górnego paleolitu, czego świadectwem są odnalezione w grotach masywu Monte Pellegrino reliefy i narzędzia wykonane z kości i kamienia .

Palermo zostało założone w VIII-VI w. p.n.e. jako kolonia fenicka. Przeżyło silny wpływ Greków, którzy nazwali je Panormus, a następnie Kartagińczyków do których należało do 254 roku p.n.e. kiedy to zostało zajęte przez Rzymian. Ci ostatni uczynili z miasta kwitnący port i miejsce intensywnej wymiany towarowej między Wschodem a Zachodem aż do upadku imperium rzymskiego.

W epoce najazdów barbarzyńców, Palermo było kolejno podbijane przez Wandalii, Gotów i wojska Bizancjum a następnie przez Arabów. Pod ich dominacją miasto szybko rozkwitło i

wzbogaciło się we wspaniałe pałace. Do dziś istnieje "Palazzo Forteza" w którym obecnie mieści się "Palazzo dei Normanni".

Po dominacji arabskiej Palermo znalazło się we władaniu Normanów i panowania królów Rogera i Rogera II, którzy uczynili z miasta okazałą siedzibą Regnum Siciliae (Królestwo Sycylii).

W epoce normańskiej odbudowano starożytne kościoły i wybudowano wiele nowych jak: "S.Giovanni degli Eremiti", "S.Cataldo", "S. Maria dell'Ammiraglio", katedrę, kościół "Magdalena". Wzniesiono okazałe pałace jak "Zisa", "Cuba" i zamek "Maredolce".

Z okresu rządów cesarzy niemieckich pochodzą słynne kościoły "S.Francesco d'Assisi", "S. Giovanni di Baida", "S.Spirito" i "Magione" wybudowane na starych konstrukcjach normańskich. Pod panowaniem cesarza Fryderyka II miasto zajęło czołowe miejsce w dziedzinie kultury. Narodziła się tu bowiem poezja sycylijska oraz rozkwitały nauki matematyki i medycyny.

Kolejnym okresem był smutny czas panowania Andegawenów, a następnie epoka względnego dobrobytu za dynastii Aragonów, aż wreszcie upadek pod rządami Hiszpanów. Podczas gdy Europa przeżywała wielkie rewolucje, Palermo było jednym z pierwszych miast, które zbuntowały się przeciwko hiszpańskiej tyranii. Dopiero jednak w 1860 roku udało się pokonać Burbonów.

W czasie II wojny światowej naloty samolotowe doprowadziły do zniszczenia i uszkodzenia znacznej części artystycznego dziedzictwa Palermo, które jednak szybko odbudowano ku zadowoleniu licznie przybywających tu turystów.

Centrum miasta to skrzyżowanie dwóch najważniejszych arterii Palermo "Via Maqueda" i "Via Vittorio Emmanuele", zwane jako "Quattro Canti" ze względu na cztery zaokrąglone narożniki barokowych budowli ozdobionych fontannami i posągami.

W pobliżu "Via Maqueda" znajduje się "Piazza Pretoria" z ratuszem, kościołem "Santa Caterina" i monumentalna fontanna "Pretoria" z godnymi podziwu rzeźbami.

W pobliżu znajduje się znany kościół "Martorana" zbudowany w stylu normańskim w 1143 roku, po czym dobudowano do niego barokową fasadę. Trzy wieki później kościół został przekazany klasztorowi założonemu przez Eloisę Martorana, od której wziął nazwę. Do kościoła wchodzi się przez strzelistą dzwonnicę złożoną z czterech pięter, wzbogaconą w biforia i bogate dekoracje w stylu arabskim. Ściany w świątyni pokryte są w całości przepięknymi bizantyjskimi mozaikami z XII w. Na kopule znajduje się majestatyczna figura Chrystusa Pantokratora siedzącego na tronie w otoczeniu czterech Archaniołów. Postacie Apostołów Ewangelistów i Proroków oznaczają się na ścianach tambura i na krzyżowych sklepieniach. Na arkadach podziwiać można sceny Zwiastowania, Narodzin Dzieciątka Jezus i Ofiarowania Jezusa w Świątyni.

W okolicy "Via Vittorio Emanuelle" góruje olbrzymi gmach Katedry. Jest to wspaniały kompleks architektoniczny będący zlepkiem różnych stylów. Z boku katedry znajduje się wielki czternastowieczny portyk z trzema arkadami i bogatym portalem, nad którym widnieje mozaika. Nad fasadą zdobioną pięknym gotyckim portalem i połączoną dwoma łukami ze stojącą z przodu dzwonnicą, dominują dwie wysokie wieże. We wnętrzu katedry znajdują się cesarskie i królewskie groby, srebrna urna z relikwiami świętej Rozalii, posąg Madonny autorstwa Francesco Laurana, oraz przedmioty z katedralnego skarbca.

Przy "Piazza Verdi" mieści się jeden z najsłynniejszych teatrów włoskich "Teatr Massimo".

Przy "Piazza Olivella" w Duzym Krużganku czyli Oratorium "S.Filippo Neri" mieści się Krajowe Muzeum Archeologiczne, w który zgromadzono liczne rzeźby pochodzące ze świątyń w Selinunte.

Na godne uwagi wśród zabytków Palermo zasługują także kościół "Santa Maria della Catena" z XV w., "Palazzo Chiaromonte" z XIV w., "Palazzo Abbatelli", w którym mieści się krajowa galeria Sycylii. Obok stoi kościół "Santa Maria degli Angeli" oraz kościół "Pieta" ze wspaniałą barokową fasadą. Dalej kościół "San Francesco d'Assisi" z XIII w. z bogato zdobionymi posągami , oraz Oratorium "S.Lorenzo", w którym przechowywane jest ostatnie dzieło Caravaggia przedstawiające Narodziny Dzieciątka Jezus.

--
Stopka

Źródło: wydawnictwo Grafiche Milan Cards

Autor: Bietka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz