środa, 4 maja 2011

Sycylia - Erice

Starożytne miasto Erice wznosi się na szczycie góry Monte San Gulliano o wyjątkowo pięknej przyrodzie i krajobrazie....

Jego sława wiąże się z jednym z najbardziej znanych sanktuariów pogańskich poświęconych Wenus Erycyńskiej, bogini płodności i piękna , oraz patronce żeglarzy.

Na przestrzeni wieków miasto zamieszkiwali Fenicjanie, Grecy, Rzymianie, a następnie Arabowie i Normanowie, pod rządami których przeżyło okres wielkiego wzrostu i zmian w układzie urbanistycznym..

Wśród historycznych zabytków miasta należy wspomnieć o murach obronnych o niezwykłym trójkątnym kształcie pochodzących z VI w. p.n.e., a które poddane zostały licznym przebudowom w okresie rzymskim i normańskim.

Na uwagę zasługują również takie stare budowle, jak kościół "Chiesa Matrice" zbudowany z woli Fryderyka z Aragony, który właśnie w Erice założył swoją siedzibę po rewolcie zwanej "nieszporami sycylijskimi". Kościół został zbudowany w 1314 roku w stylu gotyckim, z którego zachowała się jedynie fasada ozdobiona przepiękną centralną rozetą oraz potężny portyk, poprzedzony prostokątnym przednim portykiem z ostrołukowym sklepieniem. Wnętrze przebudowane w całości w ubiegłym wieku zachowało typową gotycką trójnawową konstrukcję z dwoma rzędami kolumn podtrzymujących łuki. Na trzecim ołtarzu w prawej nawie znajduje się Matka Boska dzieła Laurana (XV w.) W prezbiterium umieszczono marmurowy posąg autorstwa Gulliano Mancino. W kaplicy Świętego Krzyża można podziwiać wspaniałe sklepienie w stylu gotycko-katalońskim. Dzwonnica, nie będąca częścią kościoła a powstała początkowo jako wieża obserwacyjna, udekorowana jest biforium.

W kościele "S. Giovanni Battista" zbudowanym w stylu gotycko-normańskim przechowywane są znaczące rzeźby, między innymi posąg świętego Jana Ewangelisty, posąg Jana Chrzciciela, i wspaniała Matka Boska ze świętą Elżbietą z IV w.

--
Stopka

Źródło:wyd. Grafiche Milan Cards

Autor: Bietka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz