niedziela, 8 maja 2011

Sycylia - Selinunte, Segesta

Selinunte zachwyca odwiedzających wieloma ruinami świątyń rozproszonych na całym obszarze miasta.

Świątynie w Selinunte oznakowano literami alfabetu, ponieważ niemożliwe było określenie bóstwa, któremu zostały poświęcone.

Najbardziej imponującą jest świątynia G, prawdopodobnie poświęcona bogu Apollonowi, opiekunowi miasta, z której można oglądać tylko jedną z 46 tworzących ją kolumn.

Świątynia E poświęcona bogini Herze została niedawno zrekonstruowana ze swoimi 36 kolumnami i częścią murów otaczających celę.

Niektóre płaskorzeźby, które ozdabiały dawniej celę, przechowywane są w Muzeum Archeologicznym w Palermo.

Na terenie Akropolu znajdują się pozostałości ze Świątyń O i A wraz z 12 kolumnami, Świątyni C- najstarszej i największej na Akropolu (VI w. p.n.e.)

Segesta to najważniejsze miasto Elymów, ludu który wyemigrował z Anatolii i nieustannie rywalizował z Selinunte w celu zdobycia terenów użyźnianych przez rzekę Mazaro. Miasto usytuowane jest na płaskowyżu Monte Barbaro, z którego rozciąga się widok na cały obszar wokół miasta aż do Zatoki Castellmare i starożytnego portu Segastiano.

Archeologiczne pamiątki przeszłości w tym mieście to przede wszystkim Teatr Grecki i świątynia o typowo doryckim stulu.

Teatr położony na szczycie góry Monte Barbaro posiada szeroką półokrągłą widownię (63 m) podzieloną na siedem sektorów schodów częściowo wykutych w skale a częściowo opartych na wapiennych blokach.

Scena, z której pozostał niewielki fragment, oddzielona jest od widowni naziemnymi przejściami.

Co dwa lata, w teatrze odbywają się przedstawienia starożytnych sztuk teatralnych, które w tym miejscu przywołują historie z dawnych czasów w niesamowitej atmosferze.

Świątynia dorycka (V w. p.n.e.) stoi w cichym krajobrazie o niezrównanym naturalnym pięknie i urzeka każdego turystę swoim ogromem i majestatem.

_________________________________________________________________________________

źródło: wyd. Grafiche Milan Cards

autor: Bietka

__________________________________________________________________________________

--
Stopka

źródło: wyd. Grafiche Milan Cards

autor: Bietka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz